top of page

TECHNIKA I TECHNOLOGIA: Instalacja odpylania wibroprasy przy produkcji kostki brukowej

PROCES ODPYLANIA PRZY OBRÓBCE KRUSZYW DROBNYCH I WYPEŁNIACZY


Przemysł budowlany, branża kruszyw mineralnych, kamienia budowlanego, cementu i betonu borykają się z problemami emisji pyłu i pyłu zawieszonego, powstałego podczas mechanicznej obróbki tych materiałów i dalszego ich zastosowania.


Temat dotyczy przygotowania i transportu tych surowców w odpowiedni sposób do procesów produkcyjnych, tak aby zminimalizować proces pylenia. W wielu przypadkach proces ten związany jest także z samą obróbką wyrobów końcowych. Nie inaczej jest przy produkcji elementów dekoracyjnych z betonu czy też z gipsu – takich jak płytki kamieniopodobne i cegłopodobne – w tym podczas produkcji kostki brukowej stosowanej powszechnie w przydomowej architekturze i w ogrodzie.


PRZYGOTOWANIE MIESZANKI BETONOWEJ I DALSZA OBRÓBKA KOSTKI BRUKOWEJ WYMAGA NIEZBĘDNYCH INWESTYCJI W DZIEDZINIE ODPYLANIA


Przygotowanie mieszanki betonowej i dalsza obróbka kostki brukowej wymaga niezbędnych inwestycji w dziedzinie odpylania

o produkcji kostki brukowej i innych elementów architektury nawierzchniowej idealnie nadaje się beton, ponieważ jest łatwy w obróbce i formowaniu, tworząc bardzo ciekawą estetykę. Popularnym procesem produkcji kostki brukowej jest obróbka mieszanki betonowej metodą wibroprasowania. Dla zachowania standardów ochrony środowiska oraz podniesienia komfortu pracy i wydajności niezbędne jest zminimalizowanie zapylenia pochodzącego z pyłu betonowego. Mieszankę betonową zagęszcza się z zastosowaniem wypełniaczy do odpowiedniej konsystencji na specjalnych blatach produkcyjnych i stołach wibracyjnych, w obecności stempli i form do ukształtowania ostatecznych elementów.


Największe zapylenie powstaje podczas uderzenia wibroprasy. Pył rozchodzi się na boki. Należy tu zastosować boczne ssawy odciągowe z wysokim poziomem podciśnienia ze względu na ich wysoką skuteczność. Dodatkowo dla umożliwienia bezkolizyjnego dostępu do maszyny w trakcie przeglądów, serwisu czy w celu wymiany stempli i form zastosowany układ ssący powinien być

mobilny. Dla lepszej skuteczności odpylania odciągi należy zastosować z dwóch stron, a w przypadku braku miejsca jedną stronę można zaślepić ścianką, np. z pleksi.


Odpylanie pyłów betonowych
Odpylanie pyłów betonowych

DOŚWIADCZENIE I WIEDZA POZWALA ZAOFEROWAĆ ODPOWIEDNIE ROZWIĄZANIA


Specjaliści BART Sp. z o.o. projektowali wiele instalacji do tego typu stanowisk odciągowych. Jeden z projektów dotyczył stanowiska wibroprasy o wydajności 12 000 m3/h. Instalację ssącą połączono rurami gładkimi z blachy ocynkowanej, a dla zapewnienia odpowiednich prędkości transportowych porywanych zanieczyszczeń instalacja została właściwie stopniowana w zakresie średnic przekrojów poprzecznych rurociągu. Na głównej magistrali zainstalowano przepustnicę regulacyjną umożliwiająca właściwe wyregulowanie ilości odciąganego powietrza.

Urządzenie filtracyjne dobrano odpowiednio do filtracji zanieczyszczeń emitowanych w procesach produkcji i wybijania kostki, o wydajności 12 000 m3/h, a mianowicie zastosowano filtr oparty na wkładach workowych lub też – w celu zmniejszenia rozmiaru jednostki filtracyjnej – na wkładach patronowych, wyposażony w efektywny system czyszczenia wkładów filtracyjnych za pomocą przedmuchu zwrotnego sprężonym powietrzem oraz w integralny wentylator z tłumikiem hałasu. Odbiór pyłu zatrzymanego w filtrze odbywa się poprzez lej zsypowy wyposażony w klapę rewizyjną do przygotowanego wcześniej zbiornika o odpowiedniej pojemności lub do big-bagów.

Kostki o nadanym już kształcie trafiają na palecie na stanowisko szczotkowania, w celu oczyszczenia wyrobów z resztek pyłu. Tam mamy kolejny punkt newralgiczny, jeżeli chodzi o pylenie. Zastosowano więc ssawę z króćcami przyłączeniowymi na szczotce.


Zamontowany układ ssący na szczotce / Szczotka bez osłony i układu odsysającego pyły


Wypełniacze funkcyjne wpływają na uzyskaną barwę, powierzchnię, kształt. Dodatkowo, dla nadania indywidualnych cech wizualnych, stosuje się różnorodne zabiegi uszlachetniające, takie jak np. młotkowanie, śrutowanie, szczotkowanie, płukanie czy obijanie. Technologia śrutowo-szczotkowa, nadająca efekt charakterystycznej porowatości, należy do najnowocześniejszych w obróbce betonowych kostek brukowych. Te procesy wzmacniają efekt wizualny, ale także powodują wzmożony proces pylenia technologicznego.


BART – KOMPLEKSOWA OBSŁUGA INWESTYCJI: OD PROJEKTU, POPRZEZ MONTAŻ, ROZRUCH, AŻ PO SERWIS


BART Sp. z o.o. posiada własne biura projektowe i handlowe w Sosnowcu, Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku oraz wyspecjalizowaną jednostkę odpowiedzialną za montaż, uruchomienie oraz serwis wykonywanych instalacji. Firma od prawie 20 lat oferuje kompleksową obsługę inwestycji związanych m.in. z odpylaniem procesowym i stanowiskowym, wentylacją przemysłową, odkurzaniem centralnym, odpylaniem spalin, transportem pneumatycznym, dopalaniem gazów i lotnych związków organicznych dla wielu branż przemysłowych, i to z zabezpieczeniem ATEX. Przykłady realizacji i szczegóły rozwiązań dla branży budowlanej czy np. branży kruszyw znaleźć można na stronie www.bart-vent.pl.

178 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page